Články

Čo sú to večné svetlá, izotopy, betalajty...?

Čo sú to večné svetlá, izotopy, betalajty...?

Izotopy sú malé sklenené rúrky rôznych veľkostí, ktoré sú naplnené trítiovým plynom (zdroj svetla). Trítium je jedinečný zdroj svetla so životnosťou 15-20 rokov. Rybári používajú izotopy počas noci na osvetlenie signalizátorov, swingrov, špičiek prútov a pod.

Existujú dva typy izotopov. Štandardné izotopy sú dostupné už niekoľko rokov. Pôvodne sa vyrábali len v zelenej farbe pre vojenské účely, ale neskôr v nich niektorí ľudia videli komerčný potenciál a začali ich ponúkať verejnosti. Každý používal zelené izotopy, obzvlášť kvôli tomu, že sa jednalo o novinku na trhu. Neskôr však prišli požiadavky na iné farby, keďže rybári chceli odlíšiť svoje výbavy od svojich kolegov. A tak modré, červené, žlté, oranžové, biele, fialové, atď. izotopy uzreli svetlo sveta.
Najnovšie izotopy od Gardner Tackle s názvom Tritium-Max sú také jasné ako len dovoľuje súčasná technológia. Nenájdete jasnejšie izotopy. Najväčším obmedzením pri výrobe je samotné sklo. Čím viac plynu napustíte do rúrky, tým väčšia bude koncentrácia plynu a tým jasnejší bude izotop. Ale napúšťaním plynu do rúrky sa v nej zvyšuje tlak a tá by v istom momente praskla. Existuje hranica, určitá tolerancia, pre každú veľkosť rúrky, ktorá je určená hrúbkou skla. Takže menšie, tenké izotopy obshujú menšie množstvo plynu a ich jas je omnoho menší. Izotopy Tritium-Max obsahujú maximálne možné množstvo trítia. Toto množstvo do určitej miery závisí aj od farby. Zelené izotopy budú vždy o niečo jasnejšie ako ostatné farby.
Ale pre ľudské oko v reálnych rybárskych podmienkach sú to nebadateľné rozdiely. Keď sa pozeráte na izotopy zblízka, zelená sa vám nebude zdať jasnejšia. Jednoducho preto, lebo vaše oko nie je schopné tento rozdiel presne zmerať. Budete vidieť všetky farby veľmi jasne.
Ale akonáhle sa začnete vzďaľovať od svetiel, viac ako 5m... viac ako 10m... a pod.... začnete badať väčší rozdiel. Pre ľudské oko bude červené svetlo viditeľné na väčšiu vzdialenosť.

Nie ste spokojný s jasom vašich izotopov?
Ak chcete maximalizovať jas akéhokoľvek izotopu, použite lepidlo, ktoré po vytvrdnutí ostane biele (nie číre epoxy lepidlo, sekundové lepidlo ani lepidlo na náväzce). Použitie lepidla na zadnú časť izotopu pomôže lepšiemu odrazu svetla smerom dopredu a zvýši jas až o 25%.
Namaľovaním miest, kde má byť izotop uchytený, bielou farbou, získate rovnaký efekt. Odraz svetla bude dokonalejší a nebude absorbovaný čiernou dierou, v ktorej mal byť osadený.

Nepoužívajte sekundové lepidlo!
Prečo nie? Pretože najlepším spôsobom, ako sa dá zničiť kvalita sekundového lepidla, je... voda. Ak sa napr. do swingra dostane voda, časom lepidlo zmäkkne a obelie.
Ak teda izotop nepasuje na milimeter presne, nepoužite lepidlo, ale priehľadný silikón. Vyplňte dieru silikónom, natlačte do nej izotop a zvyšky silikónu očistite.

Dostupné veľkosti izotopov Tritium-Max:

Large (22.5mm x 3mm) – pasujú do väčšiny swingrov dostupných na našom trhu
Small (12mm x 2mm) – do mini indikátorov Gardner Tackle
Bug (10mm x 2.5mm) – do micro indikátorov Gardner Tackle
ATTs (6mm x 2mm) – do signalizátorov ATT a nano indikátorov Gardner Tackle (dodávané v pároch)

Kompletný sortiment izotopov Gardner nájdete tu.

Pred kúpou prvej zavážacej loďky

Pred kúpou prvej zavážacej loďky

Vybrať si spoľahlivú zavážaciu loďku nie je jednoduché. Na trhu je množstvo alternatív s rôznymi cenami a často s nejasnými špecifikáciami. Prípadne sa kladie dôraz na úplne nepodstatné parametre. Ponúkame vám niekoľko cenných rád pri tomto dôležitom rozhodnutí.

Typ pohonu
Vrtule alebo prúdové čerpadlá? Oba typy majú svoje výhody a nevýhody. Vrtuľové loďky sú častokrát rýchlejšie a majú nižšiu spotrebu batérií. Prúdové loďky sa však vyznačujú perfektnou manévrovateľnosťou, vyrovnaným a tichým chodom. Nehovoriac o ich bezpečnom používaní v zarastených vodách, kde nehrozí namotanie tráv a iných nečistôt na vrtule. Vo všeobecnosti však oba typy lodí od špičkových výrobcov Viper, Angling Technics, či Carplounge poslúžia rovnako.

Veľkosť
Je potrebné dobre sa zamyslieť nad podmienkami, v akých budete zavážaciu loďku používať a tomu prispôsobiť dizajn a veľkosť loďky. Dlhšie modely sa lepšie vyrovnajú s vlnami, ale sú citlivejšie na horšie povetersnostné podmienky. Naopak krátke modely, napr. Viper Icon 4 alebo Procat od Angling Technics lepšie odolávajú vetru, ale vo väčších vlnách strácajú na výkonnosti. Veľkosť trupu lode má spravidla vplyv na veľkost komory na krmivo. Niektoré lode ponúkajú možnosť vyvážať koncové montáže a krmivo oddelene, prípadne sú viackomorové, čo stojí za zváženie najmä ak vyvážate viac ako jednu udicu. No a aby to nebolo také jednoduché, nezabudnite, že tieto skvosty treba k vode nejako dopraviť a tak spratnosť môže hrať významnú úlohu.

Dosah
Ak chytávate na väčších vodných plochách, doporučujeme výber loďky s väčším dosahom. Možnosti na trhu sa pohybujú od 100 do 1500 metrov. Zároveň však majte na pamäti, že 50cm loďka vo vzdialenosti pol kilometra od brehu je už tažko viditeľná.

Spotreba batérií
Niektoré loďky majú omnoho vyššiu spotrebu batérií ako ostatné. Nie je to znakom nekvality a treba si uvedomiť, že batérie často poháňajú loďku s pár kg krmiva niekoľko kilometrov s rozsvietenými ledkami, napájajú sonar, GPS a pod. Tento zdanlivý problém sa dá vyriešiť zakúpením minimálne jednej náhradnej batérie, prípadne solárneho panela, ktorý priebežne batériu dobíja.

Doplnky
Na niektoré modely je možné dodatočne namontovať sonary, GPS a podvodné kamery. Všetko za účelom presnej lokalizácie rýb a umiestnenia návnad. Je dobré vedieť, či vami vybratá loďka ponúka možnosti následnej úpravy. Prípadne zvážte možnosť zakúpenia loďky s už osadeným jednoduchým sonarom FF1, ktorý postačujúco vykreslí reliéf dna.

Na záver. Nezabudnite, že zavážacia loďka sa stane súčasťou vašej rybárskej výbavy počas niekoľkých rokov. Preto treba jej výber starostlivo zvážiť a investovať do kvality. Ak ste sa počas čítania stratili (podobne ako zavážacia loďka mimo dosah ovládania), napíšte nám na lodky@lodky.skS radosťou vám poradíme a vrátime "na dosah".

Tipy pre efektívne zavážanie

Tipy pre efektívne zavážanie

1. Ak používate pelety ako hlavné krmivo, snažte sa použiť mix rôzne ťažkých peliet a krmivo vyklápať za jazdy, čím zakŕmite väčší priestor.
2. Prikrmujte priebežne. Začnite s malým množstvom a postupne prikrmujte viac.
3. Ak zarkrmujete pri krajoch napr. protiľahlých brehov, neponáhľajte sa, pomaly manévrujte s loďkou, aby ste nevyplašili ryby v plytkej vode.
4. Na vodách pod stálym rybárskym tlakom skúste použiť minimálne množstvo krmiva. Častokrát je len táto taktika zárukou úspechu.
5. Pre presné vytýčenie lovného miesta použite marker plaváky. Ich osadenie trvá niekedy dlhé hodiny, ale je to dobre investovaný čas.
6. Nechytajte na miestach, kde viete, že sa kapre môžu zamotať do prekážok. Päť záberov a ani jeden kapor na brehu môže znamenať, že chytáte práve na takomto mieste.
7. Buďte ohľaduplní k ostatným rybárom. Nevyvážajte na miesta, kde lovia ostatní rybári.
8. Pri vyvážaní preklopte cievku navijáka, čím zabránite zamotaniu vlasca.
9. Pri vyvážaní držte prút pevne v rukách.
10. Pred vyklopením krmiva na želanom mieste kolmo zdvihnite prút, vytvorte previs na vlasci. Toto zabezpečí, že návnada bude padať vertikálne na dno.
11. Pri používaní sonaru udržujte pomalú stabilnú rýchlosť. Takto získate vernejší obraz o reliéfe dna.
12. Pri používaní splietanej šnúry dbajte o to, aby ste s loďkou nekrižovali šnúru, aby sa nezamotala do vrtúľ.
13. Po vyvezení montáže navigujte loďku na otvorenú vodu. Dotiahnite vlasec, nastavte swingre a až potom navigujte loďku k brehu. Neminiete tak záber, ktorý môže prísť práve vtedy, keď to najmenej čakáte.

Prihlásenie